Välkommen på Marthadag i Bennäs 23.9

Välkommen på Marthadag i Bennäs 23.9

Nu är det dags igen! Höstens första Marthadag arrangeras på Loffens i Bennäs den 23 september klockan 18:00-20:00. Temat är beredskap. Är du redo när det gäller?

Program

18:00 Välkommen & kaffe med smörgås + kakbit
18:30 Program: Marika Danielsson
20:00 Tack och hej!

Föreläsning: Beredskap - är du redo då det gäller?

Marthaförbundets sakkunnig i beredskap Marika Danielsson berättar vad beredskap 2025 innebär. Under kvällen får vi lyssna på vad vi behöver veta, vara beredda på och göra i en kris- eller störningssituation.
​​▪️ Kan vi mer än vi tror eller tror vi mer än vi kan?
​▪️ Korta frågor att fundera över tillsammans


Till anmälan


Evenemanget är gratis och öppet för alla. Sista anmälningsdag är 19.09.2025.

Vad är en Marthadag?

Marthadagar är öppna evenemang där alla är välkomna, både gamla och nya bekanta. Här kan man inspireras, lära sig nya saker och träffa andra, oavsett om man redan är medlem eller bara nyfiken på martharörelsen. Evenemanget bjuder på aktiviteter, samtal och tips som gör vardagen roligare och enklare.

Vem ordnar Marthadagar?

Marthadagar ordnas av Marthaförbundet i samarbete med lokala marthaföreningar. Marthadagar ordnas på flera orter under året, cirka 3-4 per år.

Har du frågor?

Hör av dig till Jessica Åhman!

Se alla artiklar