Kontakta oss

Marthaförbundets huvudkontor i Helsingfors

Medelhavsgatan 14 C
FI-00220 Helsingfors

044 402 6884
kansliet@martha.fi

Besök oss på kontoret i Victoriakvarteret på Busholmen i Helsingfors. Under coronatider har vi öppet enligt överenskommelse. Ingången är vid C-trappan (Livornogatan). Tryck koden 142 och bilden på en klocka, så öppnar vi.

Marthaförbundets kontor i Vasa

Hovrättsesplanaden 15 C 30–31
FI-65100 Vasa

Marthaköket

Medelhavsgatan 14 C
FI-00220 Helsingfors
Läs mer om Marthaköket

Hushållsrådgivning

Tis–to, kl. 13–15
044 402 6883
hushall@martha.fi

Våra hushållsrådgivare svarar på dina frågor gällande mat och matlagning, konservering, kost och näring, städning och klädvård.

Ekonomirådgivning

ekonomi@martha.fi

Ekologirådgivning

ekologi@martha.fi

Personal

Photo of Annika Jansson
Annika Jansson
Verksamhetsledare
annika.jansson@martha.fi 050 302 3363
Photo of Monika Mäkelä
Monika Mäkelä
Ekonomichef
monika.makela@martha.fi 045 657 9818
Photo of Jessica Åhman (kontoret i Vasa)
Jessica Åhman (kontoret i Vasa)
Organisationskoordinator (ledig)
jessica.ahman@martha.fi 044 280 6609
Photo of Marika Danielsson
Marika Danielsson
Tf organisationskoordinator (t.o.m. 30.9.2021)
marika.danielsson@martha.fi 044 735 4971
Photo of Mikaela Groop
Mikaela Groop
Redaktions- och informationschef
mikaela.groop@martha.fi 043 820 0071
Photo of Maja-Stina Andersson
Maja-Stina Andersson
Kommunikatör (ledig fr.o.m 18.3.2020)
maja-stina.andersson@martha.fi
Photo of Anita Storm (kontoret i Vasa)
Anita Storm (kontoret i Vasa)
Ekologirådgivare
anita.storm@martha.fi 044 735 4975
Photo of Elisabeth Eriksson
Elisabeth Eriksson
Hushållsrådgivare
elisabeth.eriksson@martha.fi 050 408 9179
Photo of Toni Rautakoski
Toni Rautakoski
Tf hushållsrådgivare
toni.rautakoski@martha.fi 043 820 0070
Photo of Sandra Mellberg
Sandra Mellberg
Hushållsrådgivare (ledig fr.o.m. 29.12.2020)
sandra.mellberg@martha.fi
Photo of Cecilia Nyman
Cecilia Nyman
Sakkunnig miljö- och kemikaliefrågor, projektkoordinator Giftfritt dagis
cecilia.nyman@martha.fi 050 388 0848
Photo of Maria Saloranta
Maria Saloranta
Projektledare Giftfritt dagis
maria.saloranta@martha.fi 050 517 2958
Photo of Sofia Grynngärds (kontoret i Vasa)
Sofia Grynngärds (kontoret i Vasa)
Hushållsrådgivare, projektledare Hantera vardagen
sofia.grynngards@martha.fi 050 911 2050
Photo of Emilia Nord (kontoret i Vasa)
Emilia Nord (kontoret i Vasa)
Projektledare Matlust
emilia.nord@martha.fi 044 901 3531
Photo of Roosa Mikkola
Roosa Mikkola
Projektledare Östersjön 2.0
roosa.mikkola@martha.fi 044 740 3144
Photo of Marina Nygård
Marina Nygård
Ekonomirådgivare, projektledare Hantera vardagen (ledig fr.o.m. 1.8.2021)
marina.nygard@martha.fi
Photo of Matilda Hassel
Matilda Hassel
Ekonomirådgivare, projektledare En euro i taget
matilda.hassel@martha.fi 043 820 0073
Photo of Elise Hindström
Elise Hindström
Verksamhetsledare Ungmartha
elise.hindstrom@martha.fi 044 280 6813
Photo of Andrea Hasselblatt
Andrea Hasselblatt
Ordförande
andrea.hasselblatt@antonanton.fi 040 191 9424
Photo of Katharina Jägerskiöld
Katharina Jägerskiöld
Tf ekonomirådgivare
katharina.jagerskiold@martha.fi 044 491 9304