Kontakta oss

Marthaförbundets huvudkontor i Helsingfors

Medelhavsgatan 14 C
FI-00220 Helsingfors

044 402 6884
kansliet@martha.fi

Besök oss på kontoret i Victoriakvarteret på Busholmen i Helsingfors. Under coronatider har vi öppet enligt överenskommelse. Ingången är vid C-trappan (Livornogatan). Tryck koden 142 och bilden på en klocka, så öppnar vi.

Marthaförbundets kontor i Vasa

Hovrättsesplanaden 15 C 30–31
FI-65100 Vasa

Marthaköket

Medelhavsgatan 14 C
FI-00220 Helsingfors
Läs mer om Marthaköket

Hushållsrådgivning

Tis–to, kl. 13–15
044 402 6883
hushall@martha.fi

Våra hushållsrådgivare svarar på dina frågor gällande mat och matlagning, konservering, kost och näring, städning och klädvård.

Ekonomirådgivning

ekonomi@martha.fi

Ekologirådgivning

ekologi@martha.fi

Personal

Kontakt
Annika Jansson
Verksamhetsledare
annika.jansson@martha.fi 050 302 3363
Kontakt
Monika Mäkelä
Ekonomichef
monika.makela@martha.fi 045 657 9818
Kontakt
Jessica Åhman (kontoret i Vasa)
Organisationskoordinator
jessica.ahman@martha.fi 044 280 6609
Kontakt
Marika Danielsson
Administrativ assistent
marika.danielsson@martha.fi 044 735 4971
Kontakt
Mikaela Groop
Redaktions- och informationschef
mikaela.groop@martha.fi 043 820 0071
Kontakt
Maja-Stina Andersson
Kommunikatör (ledig fr.o.m 18.3 2020)
maja-stina.andersson@martha.fi
Kontakt
Anita Storm (kontoret i Vasa)
Ekologirådgivare
anita.storm@martha.fi 044 735 4975
Kontakt
Elisabeth Eriksson
Hushållsrådgivare, projektledare Hantera vardagen
elisabeth.eriksson@martha.fi 050 408 9179
Kontakt
Toni Rautakoski
T.f. hushållsrådgivare
toni.rautakoski@martha.fi 043 820 0070
Kontakt
Sandra Mellberg
Hushållsrådgivare (ledig fr.o.m. 29.12.2020)
sandra.mellberg@martha.fi
Kontakt
Jenni Haapala (kontoret i Vasa)
Projektledare Giftfritt dagis, Hushållsrådgivare
jenni.haapala@martha.fi 050 911 2050
Kontakt
Cecilia Nyman
Sakkunnig miljö- och kemikaliefrågor
cecilia.nyman@martha.fi 050 388 0848
Kontakt
Maria Saloranta
Projektkoordinator Giftfritt dagis
maria.saloranta@martha.fi 050 517 2958
Kontakt
Sofia Grynngärds (kontoret i Vasa)
Projektledare Giftfritt dagis och Hushållsrådgivare (ledig fr.o.m. 3.6.2020)
sofia.grynngards@martha.fi
Kontakt
Emilia Nord (kontoret i Vasa)
Projektledare för Matlust
emilia.nord@martha.fi 044 901 3531
Kontakt
Roosa Mikkola
Projektledare Östersjön 2.0
roosa.mikkola@martha.fi 044 740 3144
Kontakt
Marina Nygård
Ekonomirådgivare och projektledare Hantera vardagen
marina.nygard@martha.fi 044 491 9304
Kontakt
Matilda Hassel
T.f. projektledare En euro i taget
matilda.hassel@martha.fi 043 820 0073
Kontakt
Elise Hindström
Verksamhetsledare Ungmartha
elise.hindstrom@martha.fi 044 280 6813
Kontakt
Andrea Hasselblatt
Ordförande
andrea.hasselblatt@antonanton.fi 040 191 9424