Inhemska oljor tar plats i årets matkulturmagasin 2025

I årets upplaga av matkulturmagasinet djupdyker Marthaförbundet i de inhemska oljorna. Rybs och raps är de allra vanligaste oljeväxterna i Finland, men vi bekantar oss också med camelina och oljehampa.
Årets matkulturmagasin "Inhemska oljeväxter - från frö till olja" är här! I årets upplaga får vi följa de inhemska oljeväxterna från frö till olja. Odlare, experter och förädlare tar oss med till såväl höstrapsfält som oljepresseriet. De delar med sig av kunskap om odlingens utmaningar och möjligheter och den inhemska vegetabiliska oljans fördelar och användningsområden.
Vad är matkulturmagasinet?
Matkulturmagasinet publiceras årligen i samband med den finlandssvenska matkulturens dag. Magasinet har olika teman varje år. Ifjol fokuserade magasinet på kulturspannmål. I år riktas blickarna mot de inhemska oljorna.
Vi träffar bland annat Patrik Erlund på Nylands Svenska Lantbrukssällskap som ger oss en introduktion till oljeväxtodling i Finland, men också Jenny Tallberg som är försäljnings- och affärsutvecklingschef på Apetit i Kantvik där Finlands mest betydande oljepresseri är beläget. Vi möter också Max Schulman i Virkby som odlar oljehampa för andra året i rad. På Överängs Kvarn i Saltvik träffar vi Filip Karlsson som maler spannmål av varierande sorter och pressar ekologisk raps. På Jonnas gård i Norrveckoski i Borgå är Anna Johansson sjunde generationens jordbrukare.

Erik Perklén driver gården Postis i Sjundeå, med fokus på växtodling. Han berättar om varför just höstrapsen är en rolig gröda att odla. Paret Robert och Linda Ottosson i Saxby i Borgå berättar mer om odlingen av bland annat camelina. Heli Kuusipalo, ledande expert på Institutet för hälsa och välfärd (THL), lyfter vikten av att öka intaget av mjuka fetter och vegetabiliska oljor för hälsans skull.

Du kan också bläddra i årets magasin digitalt direkt på webben. Klicka här för att läsa magasinet. Upptäck alla inspirerande recept, tips och artiklar redan idag!

Årets magasin bjuder på tjugofem inspirerande recept, skapade av matkreatören Louise Mérus. Bland recepten hittar du allt från marinerad svamp, smakrika röror och fräscha dressingar till söta favoriter som pumpa-äppelkaka, semlor och knaprig granola.
Louise Mérus har stått för receptutvecklingen i samråd med Marthaförbundets Elisabeth Eriksson. Resultatet är en härlig blandning av nytänkande matkultur, säsongens råvaror och kreativa smakkombinationer. Alla recept hittar du också i Marthaförbundets receptbank.
Vem kan beställa?
Magasinet postas till alla medlemmar i Marthaförbundet och delas ut avgiftsfritt på Marthaförbundets evenemang. Men magasinet kan också beställas i större mängd, exempelvis till organisationer och skolor.